NASP State Tournament Results

A record 820 archers competed in the North Dakota National Archery in the Schools Program state bull’s-eye tournament March 22-23 in Minot.

Oakes students claimed top honors in the elementary (grades 4-6) and middle school (grades 7-8) divisions, while Hankinson received the top prize in the high school (grades 9-12) division.

The overall male winner was Barnes County North archer Casey Everson, while Hankinson student Kirstan Loewen claimed the top spot in the female division.

Winning teams and the top 10 individuals qualify for the national tournaments, scheduled for May in Louisville, Ky and June in Salt Lake City, UT. The Game and Fish Department and North Dakota Youth Archery Advisory Council contribute a total of $3,000 in travel assistance to the first place team in each division, and $1,000 to the overall male and female individual winners. In addition, a total of $20,000 in college scholarships was awarded by the NDYAAC to the top five overall scorers in both boys and girls divisions.

Qualifying for nationals in each division are:

High school boys – 1) Casey Everson, Barnes County North; 2) Joshua Wiebusch, Wahpeton; 3) Chase Bladow, Hankinson; 4) Mason Kamlitz, Oakes; 5) Andrew Hill, Oakes; 6) Jaden Payne, Glenburn; 7) Cheyne Meyer, Hankinson; 8) Austin Bladow, Hankinson; 9) Erich Scheffert, Oakes; 10) Dalton Gartner, Edgeley.

High school girls – 1) Gracie Gunderson, Medina; 2) Ainsley Helgerson, Oakes; 3) Sydni Berg, Edgeley; 4) Josephine Nelson, North Sargent; 5) Avery Trittin, Lidgerwood; 6) Grace Neameyer, Mt. Pleasant; 7) Chase McFarland, North Sargent; 8) Mary Goroski, Wahpeton; 9) Octavia Ralph-Martin, Griggs County Central; 10) Jaden Gilje, North Sargent.

Middle school boys – 1) Jake Hennings, Bottineau; 2) Colin Olson, North Sargent; 3) Clancy Zimbelman, Oakes; 4) Hunter Genre, New Rockford-Sheyenne; 5) Brady Sand; Mayville-Portland-Clifford-Galesburg; 6) Hunter Kamlitz, Oakes; 7) Brady Haugen, Griggs County Central; 8) Nick Hansen, North Sargent; 9) Samuel Abel, South Prairie; 10) Calvin Satrom, Hope-Page. 

Middle school girls – 1) Kirstan Loewen, Hankinson; 2) Kaitlyn Folkman, Oakes; 3) Rylee Suhr, Griggs County Central; 4) Eve Thompson, Hope-Page; 5) Ariana Onchuck, Hankinson; 6) Allison Thomas, Pingree-Buchanan; 7) Zoey Bohnenstingl, Lidgerwood; 8) Jewels Hamling, Hankinson; 9) Kyria Dockter, New Rockford-Sheyenne; 10) Bethany Schafer, Lidgerwood.

Elementary boys – 1) Brady Hanson, Edgeley; 2) Braysen Sagert, Oakes; 3) Alex Weisenburger, New Rockford-Sheyenne; 4) Parker Deering, Oakes; 5) William Bergquist, Wilton; 6) Adam Ryun, Medina; 7) Hayden Risty, Wilton; 8) Ryan Roeder, Hankinson; 9) Jayson Schlenker, Barnes County North; 10) Tucker Deering, Oakes.

Elementary girls – 1) Danica Onchuck, Hankinson; 2) Shayle Zimbelman, Oakes; 3) Braylyn McKown, Wyndmere; 4) Claire Wehseler, North Sargent; 5) Matilda Moch, Edgeley; 6) Mackenzie Nogowski, North Sargent; 7) Jourdyn Buchholz, Griggs County Central; 8) Kiara Frederick, Wilton; 9) Claire Leidy, Wilton; 10) Logan Cudworth, New Rockford-Sheyenne.

In addition, 570 archers competed in a NASP 3-D Challenge, run simultaneously with the bull’s-eye tournament.

Overall male and female winners were Clancy Zimbelman, Oakes, and Josephine Nelson, North Sargent.

Austin Bladow of Hankinson was the winner of a pronghorn hunt in Wyoming, determined by a shoot-out after placing among the top three boys and girls final score.

Top performers in the 3-D high school boys were 1) Cheyne Meyer, Hankinson; 2) Austin Bladow, Hankinson; 3) Mason Kamlitz, Oakes.

3-D high school girls – 1) Josephine Nelson, North Sargent; 2) Avery Trittin, Lidgerwood; 3) Ainsley Helgerson, Oakes.

3-D middle school boys – 1) Clancy Zimbelman, Oakes; 2) Hunter Genre, New Rockford-Sheyenne; 3) Tommy Baldwin, Lidgerwood.

3-D middle school girls – 1) Mackenzie Motter, Hope-Page; 2) Ariana Onchuck, Hankinson; 3) Kirstan Loewen, Hankinson.

3-D elementary boys – 1) Braysen Sagert, Oakes; 2) Wayland Sabinash, Kensal; 3) Parker Deering, Oakes.

3-D elementary girls – 1) Danica Onchuck, Hankinson; 2) Shayle Zimbelman, Oakes; 3) Braylyn McKown, Wyndmere.