Contact Us

North Dakota Game and Fish Department
100 N. Bismarck Expressway, Bismarck, ND 58501-5095
Email: ndgf@nd.gov

  • General Information: 701-328-6300
  • Licensing: 701-328-6335
  • Hunter Education: 701-328-6615
  • Outdoors Magazine Subscriptions: 701-328-6363
  • Fax: 701-328-6352
  • TTY
  • Report All Poachers: 1-800-472-2121 (If you are calling from an out-of-state area code use 701-328-9921)

Office Hours: 8 am - 5 pm, Monday-Friday (Closed on state government holidays)

Director's Office: 701-328-6305

  • Terry Steinwand, Director
  • Scott Peterson, Deputy Director

District Offices


Bismarck Office (Headquarters)

Bismarck HQ office exterior

100 N. Bismarck Expressway
Bismarck, ND 58501-5095

Phone: 701-328-6300
Fax: 701-328-6352
E-mail: ndgf@nd.gov

Map

Bismarck District Office and Lab

Bismarck lab exterior

3001 E. Main
Bismarck, ND 58501-5095

Lab Phone: 701-328-6732

Map

Devils Lake Office

Devils Lake office exterior

7928 45th Street NE
Devils Lake, ND 58301-8501

Phone: 701-662-3617
Fax: 701-662-3618

Map

Dickinson Office

Dickinson office exterior

225 30th Ave. SW
Dickinson, ND 58601-7227

Phone: 701-227-7431
Fax: 701-227-7432

Map

Jamestown Office

Jamestown office exterior

3320 E. Lakeside Road
Jamestown, ND 58401

Phone: 701-253-6480
Fax: 701-253-6490

Map

Lonetree Office

Lonetree office exterior

1851 23rd Ave. NE
Harvey, ND 58341-9112

Phone: 701-324-2211
Fax: 701-324-2214

Map

Riverdale Office

Riverdale office exterior

406 Dakota Ave.
Riverdale, ND 58565

Phone: 701-654-7475
Fax: 701-654-7503

Map

Williston Office

Williston office exterior

5303 Front ST W
Williston, ND 58801-8602

Phone: 701-774-4320
Fax: 701-774-4305

Map


Administrative Services

Division Chief: Kim Kary, Bismarck - 328-6605


Administrative Assistants

Lynn Timm, Bismarck - 328-6305

Lisa Tofte, Devils Lake - 662-3617

Janel Kolar/Stephanie Richardson, Dickinson - 227-7431

Tonya Kukowski, Jamestown - 253-6480

Diana Raugust, Lonetree - 324-2211

Vacant, Riverdale - 654-7475

Nikki Wright, Williston - 774-4320

General

Information Assistant: Arlene Abraham, Bismarck - 328-6367

Information Assistant: Sharon Lang, Bismarck - 328-6367

Administrative Services: Brian Hosek, Bismarck - 328-6369

Business Manager: Corey Wentland, Bismarck - 328-6325

Administrative Staff Officer: Justin Mattson, Bismarck - 328-6658

Administrative Officer: George Lee, Bismarck - 328-6310

Building Maintenance Technician: Vacant, Bismarck - 328-6340

Information Technology

Programmer/Analyst: Vacant, Bismarck - 328-6639

Coordinator: Alan Reile, Bismarck - 328-6689

Coordinator: Larry Gross, Bismarck - 328-6320

Accounting

Accounting Manager: Angie Morrison, Bismarck - 328-6306

Accountant: Melissa Long, Bismarck - 328-6318

Accountant: Kelly J. Wike, Bismarck - 328-6608

Accountant: Ashley Baker, Bismarck - 328-6304

Licensing

Licensing Manager: Randy J. Meissner, Bismarck - 328-6336

Licensing Specialist: Tanya Mikkelsen, Bismarck - 328-6344

Licensing Specialist: Tracy Price, Bismarck - 328-6311

Licensing Specialist: Gail Mosset, Bismarck - 328-6345

Licensing Specialist: Amanda Anstrom, Bismarck - 328-6646

Licensing Specialist: Tana Bentz, Bismarck - 328-6636


Conservation/Communications

Division Chief: Greg Link, Bismarck - 328-6331

Administrative Assistant: Brandon Diehl, Bismarck - 328-6615


Communications

Communications Supervisor: Craig Bihrle, Bismarck - 328-6317

News Editor: Greg Freeman, Bismarck - 328-6301

Resource Specialist: Dawn Jochim, Bismarck - 328-6363

North Dakota Outdoors Editor: Ron Wilson, Bismarck - 328-6315

Digital Media Editor: Lara Anderson, Bismarck - 328-6314

Video Project Supervisor: Michael Anderson, Bismarck - 328-6300

Graphic Artist: Connie Schiff, Bismarck - 328-6631

Photographer: Ashley Salwey, Bismarck - 226-7097

Outreach Biologist (Bismarck): Patrick Lothspeich - 328-6332

Outreach Biologist (Minot): Greg Gullickson - 720-1640

Outreach Biologist (Fargo): Douglas Leier - 281-1220

Outreach Biologist (Grand Forks): James Job - 317-1842

Education

Education Supervisor: Marty Egeland, Bismarck - 328-6612

Outdoor Education Project Administrator: Brian Schaffer, Bismarck - 328-6312

Outdoor Skills Coordinator: Jeffrey Long, Bismarck - 328-6322

Hunter Education Supervisor: John Mazur, Bismarck - 328-6316

Outdoor Skills Instructor: Katie Schlafke- 328-6576

Conservation

Conservation Supervisor: Steve Dyke, Bismarck - 328-6347

Conservation Biologist: Elisha Mueller, Bismarck - 328-6348

Conservation Biologist: John Schumacher, Bismarck - 328-6321

Conservation Biologist: Bruce Kreft, Bismarck - 328-6224

Conservation Biologist: Patrick Isakson, Bismarck - 328-6338

Conservation Biologist: Sandra Johnson, Bismarck - 328-6382


Enforcement

Division Chief/Chief Game Warden: Robert Timian, Bismarck - O: 328-6324, C: 400-7649

Administrative Assistant: Lori Kensington, Bismarck - O: 328-6604


To report violations dial North Dakota State Radio any time, day or night: 1-800-472-2121 toll-free, or 328-9921 in the Bismarck-Mandan area.

District Map

General

Investigations Supervisor: Scott Winkelman, Bismarck - O: 328-6785, C: 228-4428

Operations Supervisor: Jackie Lundstrom, Bismarck - O: 328-6606, C: 220-0730

Game Warden Pilot: Jeffrey Sieger, Bismarck - C: 220-6183

Region 1 - Southeastern North Dakota

Game Warden Supervisor: Mark Pollert - Jamestown - O: 253-6476, C: 320-7138

Bismarck - District Game Warden: Corey Erck - O: 328-6603, C: 320-2005

Steele - District Game Warden: Jerad Bluem - C: 220-5908

Edgeley - District Game Warden: Andrew Dahlgren - C: 220-3853

Fargo - District Game Warden: Mike Sedlacek - C: 799-2807

Jamestown - District Game Warden: Gregory Hastings - C: 269-2951

Linton - District Game Warden: Erik Schmidt - C: 220-7160

Wyndmere - District Game Warden: Tim Phalen - C: 899-0798

Region 2 - Northeastern North Dakota

Game Warden Supervisor: Paul Freeman, Devils Lake - O: 662-3617, C: 740-7103

Bottineau - District Game Warden: Jonathan Tofteland - C: 201-0703

Cando - District Game Warden: Alan Howard - C: 740-3722

Cavalier - District Game Warden: Peter Miley - C: 521-0196

Devils Lake - District Game Warden: Jonathan Peterson - C: 739-1386

Grand Forks - District Game Warden: Blake Riewer - C: 739-9078

New Rockford - District Game Warden: James Myhre - C: 739-8321

Finley - District Game Warden: Drew Johnson - C: 864-0715

Rugby - District Game Warden: Sam Feldmann - C: 208-0116

Region 3 - Northwestern North Dakota

Game Warden Supervisor: Douglas Olson, Riverdale - O: 654-7475, C: 870-0063

Kenmare - District Game Warden: James Burud - C: 848-6339

Minot - District Game Warden: Brian Updike - C: 720-0154

Stanley - District Game Warden: Michael Raasakka - C: 770-0264

Riverdale - District Game Warden: Kenneth Skuza - O: 654-7475, C: 848-6026

Turtle Lake - District Game Warden: Timothy Larson - O: 654-7475; C: 720-0278

Watford City - District Game Warden: Joe Lucas - C: 770-0082

Williston - District Game Warden: Keenan Snyder - C: 770-1072; O: 774-4320

Williston - District Game Warden: Shawn Sperling - C: 770-5925; O: 774-4320

Region 4 - Southwestern North Dakota

Game Warden Supervisor: Daniel Hoenke, Dickinson - O: 227-7641, C: 290-3396

Golva - District Game Warden: Zane Manhart - C: 290-0462

Bowman - District Game Warden: Arthur Cox - C: 523-6336

Elgin - District Game Warden: Courtney Sprenger - C: 870-2683

Hazen - District Game Warden: Kylor Johnston - C: 870-2729

Killdeer - District Game Warden: Jake Miller - C: 290-0495

Mandan - District Game Warden: Jeffrey Violett - C: 220-1317

Richardton - District Game Warden: Zachary Schuchard - C: 690-5950


Fisheries

Division Chief: Gregory Power, Bismarck - O: 328-6323, C: 220-1025

Administrative Assistant: Janice Vetter, Bismarck - O: 328-6349


Fisheries Production and Development

Section Leader: Jerry Weigel, Bismarck - C: 220-5342, F: 328-0323

Aquatic Nuisance Species Coordinator: Jessica Howell, Jamestown - C: 368-8368

Aquatic Habitat Supervisor: Scott Elstad, Bismarck - C: 220-1036

Supervisor: Bob Frohlich, Bismarck - O: 328-6346, C: 400-6952

Project Coordinator: Wesley Erdle, Bismarck - C: 391-1098, F: 328-0330

Technician: Kyle Hoge, Bismarck - C: 220-7782

Fisheries Management

Section Leader: Scott Gangl, Bismarck - O: 328-6662, C: 220-3677

- Western Fisheries District -

Supervisor: Jeffrey Hendrickson, Dickinson - C: 290-1365

Technician: Jeff Merchant, Dickinson - O: 227-7645, C: 690-4484

Technician: Aaron Slominski, Williston - O: 774-2783, C: 770-0921

- North Central Fisheries District -

Supervisor: Jason Lee, Riverdale - C: 220-4144

Technician: Brian Frohlich, Riverdale - C: 220-4137

Fisheries Management (cont.)

- Missouri River System -

Supervisor: David Fryda, Riverdale -- O: 654-7475, C: 220-4139

Biologist: Russell Kinzler, Riverdale -- C: 220-4138

- South Central Fisheries District -

Supervisor: Paul Bailey, Bismarck -- O: 328-6688, C: 220-4153

Technician: Justen Barstad, Bismarck -- C: 527-4741

Fisheries Management (cont.)

- Northeast Fisheries District -

Supervisor: Randy Hiltner, Devils Lake - O: 662-3617, C: 739-7144

Biologist: Todd Caspers, Devils Lake - C: 739-6869

Technician: Phillip Miller, Devils Lake - C: 741-3377

- Southeast Fisheries District -

Supervisor: BJ Kratz, Jamestown - O: 253-6482, C: 320-0389

Biologist: Michael Johnson, Jamestown - C: 320-5697

Technician: Patrick John, Jamestown - C: 253-6480


Wildlife

Division Chief: Jeb Williams, O: Bismarck - 328-6686

Administrative Assistant: Alegra Powers, Bismarck - O: 328-6351


General

Assistant Chief: Casey Anderson, O: Bismarck - 328-6613

Procurement Officer: Dale Repnow, Bismarck - O: 328-6684 C: 220-6735

Game Management Section

Section Leader and Furbearer Biologist: Stephanie Tucker, Bismarck - C: 220-1871

Wildlife Veterinarian: Charlie Bahnson, D.V.M., Bismarck - C: 202-0775

Survey Coordinator: Chad Parent, Bismarck - O: 328-6303

Pilot: Jeffrey Faught, Bismarck - C: 220-7248

Big Game Management Supervisor: Bruce Stillings, Dickinson - O: 227-7646, C: 290-7866

Big Game Biologist: William Jensen, Bismarck - C: 220-5031

Big Game Biologist: Jason Smith, Jamestown - C: 320-2730

Big Game Biologist: Brett Wiedmann, Dickinson - C: 225-2043

Technician: Samantha Courtney, Bismarck - C: 220-4990

Technician: Matthew Becker, Bismarck - C: 220-5897

Technician: Ryan Herigstad, Bismarck - C: 595-4463

Upland Game Management Supervisor: Jesse Kolar, Dickinson - C: 690-5711

Upland Game Biologist: Rodney Gross Jr, Bismarck - C: 701-391-2543

Migratory Game Bird Management Supervisor: Michael Szymanski, Bismarck - O: 328-6360

Migratory Game Bird Biologist: Andrew Dinges, Bismarck - O: 328-6319

Waterfowl Management Technician: Tanner Stechmann, Bismarck - O: 328-6610

Private Lands

Section Leader: Kevin Kading, Bismarck - O: 328-6371

East Region Supervisor: Curt Francis, Bismarck - O: 328-6333

West Region Supervisor: Nathan Harling, Bismarck - O: 328-6395

Private Lands/GIS Database Specialist: Colin Penner, Bismarck - O: 328-6648

Biologist: Vacant, Williston - O: 774-2781, C: 891-2895

Biologist: Andrew Ahrens, Devils Lake - O: 662-3617

Biologist: Renae Schultz, Jamestown - O: 253-6487

Biologist: Ryan Huber, Riverdale - O: 654-7475

Biologist: Levi Jacobson, Bismarck - C: 527-3764

Biologist: Terry Oswald Jr., Lonetree - O: 324-2211

Biologist: Jaden Honeyman, Dickinson - C: 260-3546

Biologist: Vacant, Dickinson - O: 227-7640, C: 495-2736

Wildlife Resource Management

Section Leader: Kent Luttschwager, Williston - O: 774-2780, : C: 770-0918

- District 1 - Devils Lake -

Supervisor: Brian Prince, Devils Lake - O: 662-3617

Technician: Scott Olson, Devils Lake - O: 662-3617

- District 2 - Lonetree -

Supervisor: Blake Schaan, Lonetree - O: 324-2211

Biologist: Randy Littlefield, Lonetree - O: 324-2211

Technician: Micah Ranum, Lonetree - O: 324-2211

Technician: Brandon Ramsey, Lonetree - O: 324-2211

- District 3 - Jamestown -

Supervisor: Brian Kietzman, Jamestown - O: 253-6483

Biologist: Rodd Compson, Jamestown - O: 253-6484

Technician: Ernest Dawson, Jamestown - O: 253-6485

- District 4 - Bismarck -

Supervisor: William Haase, Bismarck - C: 220-1020

Technician: Thomas Crutchfield, Bismarck - C: 989-5256

Technician: James Houston, Bismarck - C: 580-2045

- District 5 - Riverdale -

Supervisor: Daniel Halstead, Riverdale - C: 391-9768

Biologist: Arvid Anderson, Riverdale - C: 391-9782

Technician: Robert Miller, Riverdale - C: 391-9783

Technician: Daniel Morman, Riverdale - C: 391-9742

- District 6 - Williston -

Supervisor: Kent Luttschwager, Williston - O: 774-2780, C: 770-0918

Technician: Zachary Kjos, Williston - O: 774-2782

Biologist: Judd Jasmer, Dickinson - C: 290-1368

Biologist: Todd Buckley, Williston - O: 774-2784, C: 770-3815