Advisory Board Meetings Announced

Outdoor enthusiasts are invited to attend a North Dakota Game and Fish Department fall advisory board meeting in their area.

These public meetings, held each spring and fall, provide citizens with an opportunity to discuss fish and wildlife issues and ask questions of their district advisors and agency personnel.

The governor appoints eight Game and Fish Department advisors, each representing a multi-county section of the state, to serve as a liaison between the department and public.

Any person who requires an auxiliary aid or service must notify the contact person at least five days prior to the scheduled meeting date.

 

District 2 – Counties: Bottineau, Burke, McHenry, Mountrail, Pierce, Renville and Ward

Date: Nov. 28 – 7 p.m.

Location: Berthold Sportsmen Club, 210 Main St., Berthold

Host: Berthold Sportsmen Club

Contact: Joe Lautenschlager, 721-1882

Advisory board member: Robert Gjellstad, Voltaire, 338-2281

 

District 5 – Counties: Cass, Ransom, Richland, Sargent, Steele and Traill

Date: Nov. 28 – 7 p.m.

Location: American Legion (south of Lake Elsie), Hankinson

Host: Hankinson American Legion

Contact: Terry Puetz, 640-3294

Advisory board member: Duane Hanson, West Fargo, 367-4249

 

District 6 – Counties: Barnes, Dickey, Foster, Griggs, Logan, LaMoure, McIntosh, Stutsman and Wells

Date: Nov. 29 – 7 p.m.

Location: The Bunker, 1520 3rd St. SE, Jamestown

Host: United Sportsmen

Contact: Larry Kukla, 320-4182

Advisory board member: Joel Christoferson, Litchville, 973-4981

 

District 7 – Counties: Burleigh, Emmons, Grant, Kidder, McLean, Mercer, Morton, Oliver, Sheridan and Sioux

Date: Nov. 29 – 7 p.m.

Location: North Dakota Game and Fish Department, Bismarck         

Host: North Dakota Natural Resources Trust

Contact: Keith Trego, 220-0978

Advisory board member: Dave Nehring, Bismarck, 214-3184

 

District 1 – Counties: Divide, McKenzie and Williams

Date: Dec. 5 – 7 p.m.

Location: Rough Rider Center, 2209 Wolves Den Parkway, Watford City

Host: Mule Deer Foundation

Advisory board member: Jason Leiseth, Arnegard, 586-3714

 

District 8 – Counties: Adams, Billings, Bowman, Dunn, Golden Valley, Hettinger, Slope and Stark

Date: Dec. 5 – 7 p.m.

Location: La Quinta Inn & Suites, Dickinson

Host: Mule Deer Foundation

Contact: Arnold Karsky, 290-9754

Advisory board member: Dwight Hecker, Fairfield, 575-4952

 

District 3 – Counties: Benson, Cavalier, Eddy, Ramsey, Rolette and Towner

Date: Dec. 6 – 7 p.m.

Location: Armory, Cando

Host: Cando Gun Club

Advisory board member: Tom Rost, Devils Lake, 350-1424

 

District 4 – Counties: Grand Forks, Nelson, Pembina and Walsh

Date: Dec. 6 – 7 p.m.

Location: American Legion Club, 208 N. Main St., Fordville

Host: Dakota Prairie Wildlife Club

Contact: Lynn Baier, 331-1074

Advisory board member: Joe Solseng, 317-5009